Sahne Sanatları

Bölüm Hakkında

Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı eğitimi, tiyatro, sinema ve televizyon dizileri için profesyonel oyuncu yetiştirmeyi hedefleyen bir programdır. Öğrenciler, oyunculuk yöntemleri, diksiyon fonetik, doğaçlama, dans-hareket, şan ve müzikal tiyatro eğitimi alarak uygulama bilgilerini Drama Tarihi, Oyun Eleştirisi, Dramaturgi, Mitoloji, Dramatik Metin Yazarlığı gibi kuramsal derslerle tamamlarlar. Dekor, Kostüm ve Makyaj dersi ile tasarım bilgisi edinerek, dört yıl boyunca tiyatronun her alanında yer alabilecek becerileri kazanırlar.

Çalışma Alanları

Kültür Bakanlığı’na bağlı Devlet Tiyatroları’nda veya Şehir Tiyatroları’nda kadrolu olarak görev alabilirler. Özel tiyatrolarda sözleşmeli ya da kadrolu sanatçı olarak görev yapabilirler. TRT Kurumu ve diğer özel televizyonlarda dizi film oyunculuğu, yönetmenlik, set asistanlığı, dublaj-seslendirme gibi yardımcı alanlarda çalışabilir.
Fakülte Bölüm ÖSYM Burs Oranı Kontenjan Ücret İlk 3 Tercih Bursu Oranı Tercih Burslu Ücret
GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ Sahne Sanatları 100% 3
50% + 30% 17 14.260 TL

Ülkü Şahin

Merhaba ben Ülkü Şahin. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü 2017 yılı mezunuyum. Yüksek lisansımı tamamladıktan sonra bölümümüzde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Akademik hayatıma KOÜ Dramatik Sanatlar programında doktora eğitimim ile devam ederken alandaki çalışmalarımı oyuncu, yönetmen, tasarımcı ve eğitmen olarak sürdürüyorum.

Hülya Özata

Ben Hülya Özata. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları bölümünden 2018 yılında mezun oldum. Üniversitede okuduğum dönemde Bakırköylü Sanatçılar Derneğinde (BASAD) 2015-2019 yıllarında, 2016-2019 yılları arasında Pilot Cengiz Topel ilkokulunda drama eğitmenliği yaptım. Eğitmenliğin yanı sıra özel tiyatrolarda oyunculuk ve yönetmenlik yaptım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2018 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde Tezli Yüksek Lisans eğitimimi “Oyun Kurma Sürecinde Yaratıcı Drama ve Doğaçlamadan Yararlanarak Oyun Çıkarma” adlı tezimi yazarak 3,77 ortalama ile tamamladım. 2019 yılında Beykoz Tiyatro Akademisinde Tiyatro ve Yaratıcı Drama eğitmeni olarak başladım. Pandemi döneminde eğitimlerimize online olarak devam ettik ve temmuz 2021 yılında öğrencilerimize ilk oyunlarını sergilettik. Şuan aktif olarak Beykoz Tiyatro Akademisinde Eğitmenliğime, Tekamül Tiyatrosunda Tiyatro Oyunculuğuna ve Baksa Sanat Akademisinde drama eğitmenliğine devam etmekteyim.

YÖNETTİĞİM BAZI OYUNLAR
İSMAİL DEDE VE TORUNLARI, HAYATTAN SKEÇLER, KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ VE ORMAN,

YARDIMCI YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞIM BAZI OYUNLAR
AŞIK VEYSEL, SEVGİLİ DOKTOR, AMCA SİZE İNSAN DİYEBİLİRMİYİM?,

ROL ALDIĞIM BAZI OYUNLAR
YENİ ÇIKAN ŞARKILAR, İYİ UYKULAR, VECİHİ HÜRKUŞ, BİR NEFES BİN HEVES, TARTÜFFE, ÇAĞRILMADAN GELEN,

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

T.C Yeni Yüzyıl Üniversitesi

Çevrimiçi

X

Öğrenci Danışmanı

Merhaba 👋
Sana nasıl yardımcı olabilirim?