Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Bölüm Hakkında

Elektrik-Elektronik Mühendisliği, elektrik ve elektrikle çalışan cihazların hayatımızdaki yeri düşünüldüğünde, modern dünyamızı şekillendiren bir mühendislik dalıdır. Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı; haberleşme, savunma ve tıbbi sistemlerin geliştirilmesi; elektronik donanımların tasarımı, üretimi ve test edilmesi konularında faaliyet gösterir.

Çalışma Alanları

Tüm kamu kurum ve özel sektörün Ar-Ge, Mühendislik, Kontrol, Bakım, İşletme, Tanıtım, Pazarlama ve Yönetim birimlerinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, havacılık sektöründe ilave bir eğitim ile pilot olarak, kamu ve özel sektör kaynaklı sigorta kuruluşları ve bankalarda, tüm hastaneler ve sağlık kuruluşlarında işletme, bakım ve kontrol mühendisi olarak, Serbest Müşavir Mühendis olarak kendi kuracakları ofis ve şirketlerinde çalışabilmektedirler. Ayrıca, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü veya ilgili bölümlerde yüksek lisans/doktora eğitimlerine devam edebilmektedirler.
Fakülte Bölüm ÖSYM Burs Oranı Kontenjan Ücret İlk 3 Tercih Bursu Oranı Tercih Burslu Ücret
MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ Elektrik - Elektronik Mühendisliği 100% 3
50% 17 26.480 TL 50% 13.240 TL

Oğuzhan Erdoğan

Değerli aday meslektaşlarım,
İYYÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümünde geçirdiğim 4 yıllık lisans eğitimim süresince eğitimimin şekillenmesinde öncelikle ailem ve değerli hocalarımın, sosyalleşmemde çok büyük katkıları olduğuna inandığım dönem arkadaşlarımın ve okulumun, aldığım eğitimimin, okul – sanayi iş birliği etkinlikleri sayesinde de beni mesleğimde başarılı bir başlangıç yapmamı sağladığını düşünüyorum.

Elektrik – Elektronik Mühendisliği günümüz dünyasının her alanında karşılaştığımız ve gelecekte çok daha fazla hayatımıza girecek çok sayıda uygulama imkânı barındıran ve gelişmeye açık olması dolayısı ile rahat iş imkânı bulmaya ve kendi işimizi kurmaya müsait bir meslek dalıdır. Mezuniyet sonrası ilk iş yerimde Üniversitemizde aldığım Mühendislik bakışı ile ilk defa karşılaştığım ve detay içeren konulara kolay adapte olmamı sağladı. Buna şüphesiz hem teorik hem de pratik bilgi birikimine sahip hocalarımız sayesinde ulaştım.

Elektrik – Elektronik Mühendisliği, sizlerin de rahatlıkla öngördüğü gibi hiçbir zaman cazibesini kaybetmeyecek olup, her zaman zevk ile çalışacağınız bir alan olacaktır. Bölümü gelecekte iş hayatında çok geniş fırsatlar sunacağından içtenlikle öneririm.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

T.C Yeni Yüzyıl Üniversitesi

Çevrimiçi

X

Öğrenci Danışmanı

Merhaba 👋
Sana nasıl yardımcı olabilirim?