Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik

Program Hakkında

Sağlık kuruluşlarında, sekreterya hizmetlerini yürütebilen; hastalıkların tanı, teşhis ve tedavileri ile ilgili kayıt işlemlerini yürütebilen; tıbbi, idari ve istatistiki dokümanları hazırlayabilen; dokümanları düzenleyerek arşivleyen ve geliştirebilen; hasta kabul ve dosya işlemleri ile hastaları muayeneye hazırlayan; hastalıkları-işlemleri ve sağlıkla ilgili sorunları belirlenen uluslararası sınıflandırma sistemlerine göre sınıflandırma ve kodlama işlemlerini yapabilen, çalıştığı birimin yazılı ve sözlü iletişimini sağlayan sağlık teknikerleri yetiştirmektir.

Çalışma Alanları

Sağlık Bakanlığı, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü, Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Özel Hastaneler, Poliklinikler, klinikler, Dispanserler, Sağlık Ocakları, Özel muayenehane hekimlikleri, Tıbbi yazılım (tıbbi dergi, bülten vb.) şirketleri, Medikal malzemenin satış ve tanıtım işleri, Ambulans şirketleri, SGK teşkilatları gibi alanlarda istihdam edilirler.

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

Öğrencilerin tercih etmeleri durumunda, aşağıda belirtilen Lisans Bölümlerine DGS sınavı ile geçiş yapılabilmektedir.

İşletme
Sağlık İdaresi
Sağlık Kurumları İşletmeciliği
Sağlık Kurumları Yöneticiliği
Sağlık Yönetimi
Fakülte Bölüm ÖSYM Burs Oranı Kontenjan Ücret İlk 3 Tercih Bursu Oranı Tercih Burslu Ücret
SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik 100% 4
50% 21 13.090 TL 25% 9.817 TL

Fatma Güney

02.07.2020 tarihinde İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü’nden mezun oldum. Şu anda İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü’nde sekreterlik görevi yapmaktayım. Emeği geçen tüm hocalarıma teşekkürü borç bilirim.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

T.C Yeni Yüzyıl Üniversitesi

Çevrimiçi

X

Öğrenci Danışmanı

Merhaba 👋
Sana nasıl yardımcı olabilirim?