Beslenme ve Diyetetik (İngilizce)

Bölüm Hakkında

Beslenme ve Diyetetik Bölümünün amacı, farklı yaş gruplarının enerji ve besin ögesi gereksinimlerini belirleyebilen, danışanlara özel diyet programları geliştiren, hazırlayan ve uygulayan, hastane ve klinik gibi tedavi merkezlerinde hastalıklarda beslenme düzenini sağlayan, gıda sektöründe; üretim, yönetim ve organizasyon, araştırma-geliştirme aktivitelerini gerçekleştiren bilgi ve beceriye sahip bireyler yetiştirmektir. Öğrencilerimiz eğitim sürecini başarı ile tamamlamaları halinde "Diyetisyen" unvanı alarak mezun olacaklardır.

Çalışma Alanları

Mezunlarımız tüm sağlık birimleri (hastane, ana-çocuk sağlık merkezleri, diyaliz merkezleri, poliklinikler vb), çeşitli kamu ve özel kuruluşlar, yiyecek içecek işletmeleri, oteller, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, kreşler ve gıda sanayinde ve üniversitelerin beslenme ve diyetetik bölümlerinde akademisyen olarak çalışabileceklerdir.
Fakülte Bölüm ÖSYM Burs Oranı Kontenjan Ücret İlk 3 Tercih Bursu Oranı Tercih Burslu Ücret
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ Beslenme ve Diyetetik 100% 8
50% 42 22.780 TL

Gülçin KAYA

Beslenme ve Diyetetik 2017 Mezunu Gülçin KAYA

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2017 yılında mezun oldum. Yine 2017 yılında bir kamu hastanesine diyetisyen olarak atandım. 4 yıldır aktif olarak aynı hastanede görev yapmaktayım. Aynı zamanda Trakya üniversitesi, Beslenme ve diyetetik bölümde yüksek lisans eğitimime 2018 yılından beri devam etmekteyim. Kamu hastanesinde görev yapan bir diyetisyen olarak ayaktan/yatan hastalara yönelik tüm diyet uygulama hizmetlerini yürütmek ve hastane personeli, serviste yatan hasta ve refakatçilerine uygun aylık menü planlaması yapmak, yemekhane hizmetlerinin sorunsuz yürütülmesi için gerekli kontrolleri yapmak, gerekli konularda kurum içi eğitimlere katılmak ve gerekli alanlarda(diyabet, gebe ve emzikli beslenmesi, vb.)eğitim vermek gibi görevler üstlenmekteyim. Dengeli beslenmenin insan sağlığına olumlu etkisi bugün kuşkusuz hepimizin kabul ettiği bir gerçektir. Birçok kronik rahatsızlığın temel tedavisi hatta bazı hastalıklarda tek tedavi yolu doğru beslenmedir. Bu sebeple diyetisyenler olarak hepimize çok önemli görevler düşmektedir. İşimizi etik değerler çerçevesinde severek yerine getirmek, araştırmak, güncel çalışmaları takip etmek hepimizin ödevidir. Beslenme ve diyetetik bölümünü seçecek genç arkadaşlarıma, hayatlarını etkileyecek bu kararı vermeden önce mutlaka araştırmalarını, imkanları varsa birkaç diyetisyeni yerinde ziyaret edip bilgi almalarını öneririm. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki diyetisyenlik mesleği doğrudan insan odaklı bir meslek olması sebebiyle insanlarla etkili bir iletişim becerisi gerektirmektedir. Sürekli yenilenen bir alan olması dolayısıyla da güncel araştırmaları takip etme, öğrenme isteği ve gerekliliğini beraberinde getiren bir meslektir. Tüm genç arkadaşlarıma tercihlerinde başarılar dilerim.

Diyetisyen
Gülçin KAYA

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

T.C Yeni Yüzyıl Üniversitesi

Çevrimiçi

X

Öğrenci Danışmanı

Merhaba 👋
Sana nasıl yardımcı olabilirim?