Optisyenlik

Program Hakkında

Optik müesseselerinde, cam üretim fabrikalarında ve göz klinik hastanelerinde optisyenlik hizmetlerini yürütebilen; hastalıkların göz rahatsızlıklarından, göz kusurlarından, cam hakkında bilgi sahibi olabilmen; müşterilere mağazaya girdikleri andan gözlüğün teslimatına kadar bütün işlemleri yapabilen; gözlük ile herhangi bir sıkıntıyı çözümleyebilen; cam kesme, tamir gibi işlemleri yapabilen; göz sağlık teknikleri hakkında bilgi sahibi olup bunları kullanabilen profesyonel optisyen yetiştirmektir.

Çalışma Alanları

Göz Hastaneleri, Cam üretim fabrikalarında, Cam /Gözlük toptancılıkta, Optik Mağazalarında, Özel Hastaneler, Poliklinikler, Klinikler, Sağlık Ocakları, Özel muayenehane hekimliklerinde, Meslek derneklerinde, Medikal malzemenin satış ve tanıtım işleri gibi alanlarda istihdam edilirler.

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

Acil Yardım ve Afet Yönetimi
Fizik
Fizik Mühendisliği
Optik ve Akustik Mühendisliği
Sağlık Yönetimi
Fakülte Bölüm ÖSYM Burs Oranı Kontenjan Ücret İlk 3 Tercih Bursu Oranı Tercih Burslu Ücret
SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU Optisyenlik 100% 6
50% 34 13.680 TL

Ömer Yiğittekin

02.07.2020 tarihinde İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ‘nin Optisyenlik bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan hemen ertesi gün yani 03.07.2020 tarihinde Çimen OPTİK ‘ de Mesul Müdür olarak işe başladım. İşe ilk başladığımda ister istemez ‘’acaba yapabilir miyim, acaba nasıl yapacağım, gözlük satış yapabilir miyim‘’ gibi kaygılarım vardı. Fakat işin içine girdiğimde Üniversite hayatım boyunca edindiğim bilgi ve deneyimler ile birkaç günde artık yavaş yavaş satış yapıp gözlük montajları yapmaya başladığımı fark ettim.

Mesleğimi seviyorum, çünkü sürekli insanlar ile diyalog halinde olup onların güvenini kazanıyorum ve müşterilerimin yüzlerine uygun en ideal en uygun çerçeveyi sunup doğru ve dikkatli montajlarını yapıp teslim ediyorum. Günlük rutin dahilinde her gelen müşterinin önce reçetelerini kontrol edip, aklında bir model olup olmadığını öğreniyor ve o modellerine göre gözlükleri sunuyorum. Eğer akıllarında bir model yoksa onların yüz hatlarına uygun, estetik açıdan yakışan çerçeve modellerini gösteriyorum. Çerçeveyi beğendikten sonra onların günlük hayatta ne iş yaptıklarını öğrenip ona göre cam öneriyorum (antirefle, blue cam, glacier, kolormatik). Camın genel özelliklerini anlatıyorum, bunu yapmamdaki amaç müşterinin günlük hayatını kolaylaştırma ve aldığı camın özellikleri hakkında bilinçli olmasıdır. Siparişi aldıktan sonra elimdeki cam stoklarına bakıp camım varsa müşteriyi bekletiyor birşeyler ikram edip montajı yapıyorum. Şayet elimdeki cam stoklarında cam mevcut değilse cam firmasından sipariş edip, müşteriye birkaç saat sonra gelmesini söyleyip, camlar gelince montajlarını yapıp müşterime teslim ediyorum. Çalıştığım firmada Mesul Müdür olarak görev yapmaktayım. Gün içerisinde genellikle gözlük montajı, işi takip etme, gelen reçeteleri kontrol etme, manuel reçete arkalarını doldurma, reçeteleri medula sistemine kaydetme, reçete defterini yazma, faturaları düzenleme gibi işleri yapmaktayım. Ay sonu geldiğinde bütün reçetelerin arkalarını kontrol edip, faturalarını kesip, işleme ve düzenlemelerini yaptıktan sonra SGK’ya götürüyorum.

Optik sektöründe kullandığımız cihazlar teknolojinin gelişimi ile sürekli ilerleme kaydetmekte, bende mesleğimde geri kalmamak, müşterilerime daha iyi hizmet sunabilmek amacı ile sürekli yeni teknolojileri ve yeni teknikleri araştırıp, öğrenip, uygulamaktayım.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

T.C Yeni Yüzyıl Üniversitesi

Çevrimiçi

X

Öğrenci Danışmanı

Merhaba 👋
Sana nasıl yardımcı olabilirim?